Их-Уул нь Завхан аймгийн 6,379 хүн амтай харьцангуй байр нь тогтвортой хөдөөгийн сум. Машин, газар, бизнесийн 5 үзүүлэлтийг нэгтгэсэн хөгжлийн индексээр 2021–2026 онд 339 сум, дүүргээс 267-р байранд орж байна (2006–2010 онд харьцангуй индекс 22, одоо 26). Хүн ам нь 2014–2025 онд 5.1%-иар өссөн.
Хөгжлийн дараалал: шинэ/тансаг машин (2010) → машины урсгал (2011) → шинэ бизнес (2012) → газрын зах зээл (2017) → худалдаа, үйлдвэрийн газар (2019). Харьцангуй байраа хамгийн их ахиулсан он 2011, хамгийн их саарсан он 2014.
2006 оноос хойш энэ суманд 1,912 машин орж ирж бүртгэгдсэн нь 1000 хүнд 300 буюу улсын хөдөөгийн медиантай ойролцоо. Тэдгээрийн 14.3% нь шинэ (улсын хөдөөгийн медиан 16%), суудлын машины 2.2% нь тансаг/премиум ангиллын. Хамгийн олон машин орж ирсэн он: 2011.
Одоо хүчинтэй 1,267 газрын эрхийн 223 нь худалдаа, шилжүүлгээр эзэмшигч солигдсон тохиолдол. Энд газар авсан иргэдийн 6.1% нь өөр аймгаас гаралтай (медиан 6.7%).
Регистрийн угтвараараа энэ сумаас гаралтай 2,017 газар эзэмшигч иргэний 54.6% нь төрсөн аймагтаа, 26.6% нь Улаанбаатарт (хөдөөгийн медиан 20.6%), 20.2% нь өөр аймагт газартай.
Бүртгэлийн хаягаараа 63 бизнес энд бүртгэлтэй. Тэдгээрийн дундаж чадавхийн оноо 43.4 (хөдөөгийн медиан 52.5), 5% нь улсын хэмжээнд чадавхаараа шилдэг 10%-д багтана.
2025 оны эцэст энэ сумын банкны салбаруудад иргэдийн зээлийн үлдэгдэл 20.3 тэрбум ₮, хадгаламж 10.6 тэрбум ₮ байв. Нэг хүнд зээл 3.2 сая ₮ (хөдөөгийн медиан 3.8), хадгаламж 1.7 сая ₮ (медиан 1.8). Зээл нь хадгаламжаасаа 1.9 дахин их (хөдөөгийн медиан 2.1). 2019 оноос хойш зээл 3.4 дахин, хадгаламж 2.1 дахин өссөн (нэрлэсэн). Чанаргүй зээлийн хувь 0.3% (хөдөөгийн медиан 1.0%). Зээлдэгчдийн 44% нь эмэгтэй.
Энэ суманд бүртгэлтэй орон сууц, хувийн сууцыг талбайгаар нь үнэлэхэд нэг хүнд 10.1 сая төгрөгийн орон сууцны хөрөнгө ногдож байна (хөдөө орон нутгийн дундаж 22.1, улсын 46.2 сая). Завхан аймгийн 24 сумаас 6-р, хөдөөгийн 330 сумаас 100-р байранд. Бүртгэлд 0 орон сууц, 490 хувийн сууц, 428 гэр бүлийн газар байна. Үл хөдлөхийн 5% нь одоо барьцаатай, 19% нь хэзээ нэгэн цагт барьцаалагдаж байжээ (улсын дундаж 11%, 35%).
2024 оны сумын Хурлын сонгуульд МАН 46.4%, АН 50.2% санал авч, 25 суудлын 10-ийг МАН, 14-ийг АН, бусад нам/бие даагч 1 авсан. 6 тойрогт 53 нэр дэвшигч өрсөлдсөн (суудал тутамд 2.1). Сонгогдсон төлөөлөгчдийн 16% нь эмэгтэй (хөдөөгийн медиан 29%). Хамгийн ойр тойрогт сүүлийн суудлыг ердөө 1 саналын зөрүүгээр шийдсэн.
2016–2024 оны зургаан сонгуульд энэ сумын МАН-ын санал Завхан аймгийн бусад сумдын түвшинтэй ойролцоо байсан. Гэвч сумдын хувьд нэг сонгуулиас нөгөөд дэмжлэг их хэлбэлздэг тул энэ нь тогтсон «уламжлал» биш. 2021 оны Ерөнхийлөгчийн сонгуульд У.Хүрэлсүх 69.5%, Д.Энхбат 11.8%, С.Эрдэнэ 6.6% санал авсан.
Энэ суманд иргэдийн газрын эрхийн 20.3% нь эмэгтэйчүүдийн нэр дээр байна (хөдөөгийн медиан 25.5%-иас бага); малчны өвөлжөө, хаваржааны газарт 1.3%. Хувь хүний машины 5.7% нь эмэгтэйчүүдийнх (хөдөөгийн медиантай ойролцоо). Банкны зээлдэгчдийн 44.3% эмэгтэй боловч зээлийн үлдэгдлийн ердөө 38.5%-ийг эзэмшдэг. 2024 онд сумын Хуралд сонгогдсон төлөөлөгчдийн 16% нь эмэгтэй. Эмэгтэйчүүдийн оролцооны индексээр (газар, машин, зээлдэгч, захирал, төлөөлөгч) хөдөөгийн 330 сумаас 273-р байранд.
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Тосонцэнгэл | 68 | 9,413 | 473 | 25.5% | 17.4 | 1.98 |
| Тариат · Архангай | 104 | 4,762 | 340 | 5.3% | 17.0 | 1.60 |
| Бүрэнтогтох · Хөвсгөл | 109 | 4,293 | 439 | 15.1% | 8.2 | 3.51 |
| Цахир · Архангай | 169 | 2,377 | 300 | 4.1% | 9.7 | 1.99 |
| Жаргалант · Хөвсгөл | 207 | 5,341 | 266 | 10.3% | 15.2 | 1.78 |
| Цэцэрлэг · Хөвсгөл | 232 | 4,414 | 366 | 14.7% | 12.5 | 1.70 |
| Их-Уул | 267 | 6,379 | 300 | 14.3% | 9.7 | 1.92 |
| Шинэ-Идэр · Хөвсгөл | 296 | 3,046 | 273 | 14.5% | 7.6 | 1.44 |
| Цагаан-Уул · Хөвсгөл | 322 | 5,861 | 345 | 7.9% | 8.2 | 1.59 |
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Улиастай | 28 | 15,761 | 430 | 11.3% | 44.6 | 1.76 |
| Тосонцэнгэл | 68 | 9,413 | 473 | 25.5% | 17.4 | 1.98 |
| Нөмрөг | 78 | 1,864 | 390 | 4.7% | 19.3 | 1.77 |
| Алдархаан | 96 | 2,917 | 488 | 15.6% | 15.1 | 3.08 |
| Түдэвтэй | 115 | 1,771 | 413 | 11.8% | 11.9 | 0.97 |
| Сонгино | 120 | 1,518 | 356 | 6.7% | 19.8 | 1.06 |
| Тэлмэн | 133 | 2,853 | 423 | 17.6% | 10.2 | 1.66 |
| Цагаанхайрхан | 137 | 1,294 | 544 | 25.6% | 14.7 | 1.93 |
| Баянхайрхан | 154 | 1,639 | 347 | 11.6% | 15.3 | 1.38 |
| Баянтэс | 159 | 2,478 | 274 | 19.4% | 21.0 | 3.14 |
| Завханмандал | 165 | 1,055 | 376 | 8.1% | 21.8 | 1.15 |
| Цагаанчулуут | 177 | 1,168 | 385 | 12.9% | 16.3 | 1.20 |
| Ургамал | 189 | 1,206 | 333 | 5.2% | 18.2 | 1.06 |
| Эрдэнэхайрхан | 219 | 1,658 | 426 | 6.4% | 16.3 | 1.13 |
| Идэр | 245 | 2,400 | 347 | 5.9% | 17.1 | 1.99 |
| Отгон | 254 | 2,398 | 353 | 41.4% | 17.9 | 1.67 |
| Их-Уул | 267 | 6,379 | 300 | 14.3% | 9.7 | 1.92 |
| Асгат | 276 | 910 | 303 | 10.1% | 20.9 | 1.13 |
| Сантмаргац | 289 | 1,489 | 302 | 9.3% | 12.1 | 1.30 |
| Тэс | 296 | 2,568 | 279 | 7.9% | 19.5 | 1.64 |
| Дөрвөлжин | 302 | 2,166 | 312 | 7.7% | 22.2 | 1.41 |
| Яруу | 318 | 2,045 | 476 | 9.8% | 6.8 | 1.23 |
| Шилүүстэй | 333 | 1,667 | 284 | 12.9% | 5.4 | 1.96 |
| Цэцэн-Уул | 339 | 1,415 | 268 | 13.5% | 7.8 | 1.21 |