Хан-Уул нь Улаанбаатар хотын 283,010 хүн амтай нийслэлийн дүүрэг. Машин, газар, бизнесийн 5 үзүүлэлтийг нэгтгэсэн хөгжлийн индексээр 2021–2026 онд 339 сум, дүүргээс 7-р байранд орж байна (2006–2010 онд харьцангуй индекс 99, одоо 98). Хүн ам нь 2014–2025 онд 104.5%-иар өссөн.
Хөгжлийн дараалал: газрын зах зээл (2018) → шинэ/тансаг машин (2022). Харьцангуй байраа хамгийн их ахиулсан он 2014, хамгийн их саарсан он 2017.
2006 оноос хойш энэ суманд 165,007 машин орж ирж бүртгэгдсэн нь 1000 хүнд 583 буюу улсын хөдөөгийн медиантай ойролцоо. Тэдгээрийн 24.1% нь шинэ (улсын хөдөөгийн медиан 16%), суудлын машины 9.7% нь тансаг/премиум ангиллын. Хамгийн олон машин орж ирсэн он: 2024.
Одоо хүчинтэй 44,990 газрын эрхийн 15,184 нь худалдаа, шилжүүлгээр эзэмшигч солигдсон тохиолдол. Энд газар авсан иргэдийн 46% нь өөр аймгаас гаралтай (медиан 6.7%).
Бүртгэлийн хаягаараа 28,734 бизнес энд бүртгэлтэй. Тэдгээрийн дундаж чадавхийн оноо 62.8 (хөдөөгийн медиан 52.5), 12% нь улсын хэмжээнд чадавхаараа шилдэг 10%-д багтана.
2025 оны эцэст энэ дүүргийн банкны салбаруудад иргэдийн зээлийн үлдэгдэл 4,405 тэрбум ₮, хадгаламж 4,057.9 тэрбум ₮ байв. Зээл нь хадгаламжаасаа 1.1 дахин их. 2019 оноос хойш зээл 5.2 дахин, хадгаламж 2.7 дахин өссөн (нэрлэсэн). Чанаргүй зээлийн хувь 4.8%. Зээлдэгчдийн 58% нь эмэгтэй.
Банкуудын төв салбарууд нийслэлийн төв дүүргүүдэд байрладаг тул дүүргийн дүнд бусад газрын зээлдэгч, хадгаламж эзэмшигч орсон байх магадлалтай. Нэг хүнд ногдох утгаар дүүргүүдийг харьцуулахгүй.
Энэ дүүрэгт бүртгэлтэй орон сууц, хувийн сууцыг талбайгаар нь үнэлэхэд нэг хүнд 144.4 сая төгрөгийн орон сууцны хөрөнгө ногдож байна (Улаанбаатарын дундаж 71.5, улсын 46.2 сая). Нийслэлийн 9 дүүргээс 1-р байранд. Бүртгэлд 95,479 орон сууц, 9,600 хувийн сууц, 15,607 гэр бүлийн газар байна. Үл хөдлөхийн 9.5% нь одоо барьцаатай, 30% нь хэзээ нэгэн цагт барьцаалагдаж байжээ (улсын дундаж 11%, 35%).
| Хороо | Хүн ам | Гэр хороолол | Нэг хүнд | Сууц/өрх | Барьцаатай |
|---|---|---|---|---|---|
| 1-р хороо | 10,616 | 0% | 166.6 | 1.91 | 14.9% |
| 2-р хороо | 12,867 | 0% | 109.9 | 1.54 | 15.3% |
| 3-р хороо | 15,356 | 1% | 138.7 | 1.69 | 15.9% |
| 4-р хороо | 6,858 | 33% | 624.4 | 6.23 | 12.1% |
| 5-р хороо | 4,663 | 95% | 36.2 | 0.56 | 9.2% |
| 6-р хороо | 7,250 | 77% | 49.2 | 0.69 | 8.9% |
| 7-р хороо | 4,985 | 74% | 35.2 | 0.49 | 9.1% |
| 8-р хороо | 13,006 | 77% | 121.5 | 1.25 | 6.2% |
| 9-р хороо | 8,276 | 100% | 30.9 | 0.47 | 11.9% |
| 10-р хороо | 9,749 | 59% | 91.6 | 1.21 | 13.2% |
| 11-р хороо | 10,792 | 1% | 686.5 | 4.08 | 11.4% |
| 12-р хороо | 6,038 | 85% | 32.4 | 0.44 | 8.4% |
| 13-р хороо | 4,243 | 91% | 41.2 | 0.27 | 3.7% |
| 14-р хороо | 6,861 | 100% | 56.9 | 0.46 | 6.1% |
| 15-р хороо | 21,282 | 0% | 276.8 | 2.05 | 11.4% |
| 16-р хороо | 9,300 | 68% | 128.5 | 1.71 | 12.6% |
| 17-р хороо * | 16,037 | 0% | 120.2 | 0.62 | 5.8% |
| 18-р хороо * | 15,102 | 0% | 169.0 | 1.20 | 4.2% |
| 19-р хороо * | 14,952 | 0% | 32.1 | 0.30 | 8.8% |
| 20-р хороо * | 11,091 | 0% | 55.8 | 0.59 | 7.3% |
| 21-р хороо * | 17,461 | 1% | 88.2 | 1.03 | 4.6% |
| 22-р хороо * | 8,313 | 6% | 25.0 | 0.18 | 4.1% |
| 23-р хороо * | 19,559 | 1% | 182.4 | 1.73 | 3.5% |
| 24-р хороо * | 17,374 | 0% | 53.5 | 0.41 | 4.2% |
| 25-р хороо * | 10,979 | 0% | 68.4 | 0.79 | 4.0% |
2024 оны дүүргийн Хурлын сонгуульд МАН 39.2%, АН 32.1% санал авч, 41 суудлын 30-ийг МАН, 9-ийг АН, бусад нам/бие даагч 2 авсан. 16 тойрогт 165 нэр дэвшигч өрсөлдсөн (суудал тутамд 4). Сонгогдсон төлөөлөгчдийн 27% нь эмэгтэй. Хамгийн ойр тойрогт сүүлийн суудлыг ердөө 2 саналын зөрүүгээр шийдсэн.
Энэ дүүрэгт иргэдийн газрын эрхийн 48% нь эмэгтэйчүүдийн нэр дээр байна. Хувь хүний машины 17% нь эмэгтэйчүүдийнх. Банкны зээлдэгчдийн 58.2% эмэгтэй боловч зээлийн үлдэгдлийн ердөө 50.5%-ийг эзэмшдэг. 2024 онд дүүргийн Хуралд сонгогдсон төлөөлөгчдийн 27% нь эмэгтэй.
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Сэргэлэн · Төв | 3 | 2,018 | 594 | 17.6% | 23.3 | 2.79 |
| Сүхбаатар | 3 | 141,023 | 886 | 26.0% | 182.0 | 0.61 |
| Хан-Уул | 7 | 283,010 | 583 | 24.1% | 97.1 | 1.09 |
| Аргалант · Төв | 10 | 1,564 | 430 | 18.6% | 31.3 | 2.69 |
| Баянзүрх | 12 | 452,195 | 466 | 13.0% | 82.7 | 0.75 |
| Баянгол | 12 | 254,710 | 556 | 17.0% | 122.9 | 0.70 |
| Сонгинохайрхан | 16 | 339,203 | 465 | 9.0% | 55.1 | 0.84 |
| Алтанбулаг · Төв | 71 | 2,983 | 471 | 11.2% | 11.4 | 2.72 |
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Сүхбаатар | 3 | 141,023 | 886 | 26.0% | 182.0 | 0.61 |
| Хан-Уул | 7 | 283,010 | 583 | 24.1% | 97.1 | 1.09 |
| Чингэлтэй | 9 | 129,116 | 592 | 17.8% | 122.0 | 0.79 |
| Баянзүрх | 12 | 452,195 | 466 | 13.0% | 82.7 | 0.75 |
| Баянгол | 12 | 254,710 | 556 | 17.0% | 122.9 | 0.70 |
| Сонгинохайрхан | 16 | 339,203 | 465 | 9.0% | 55.1 | 0.84 |
| Налайх | 21 | 40,824 | 326 | 9.1% | 33.0 | 1.19 |
| Багахангай | 39 | 4,249 | 347 | 10.6% | 30.1 | 2.25 |
| Багануур | 54 | 28,949 | 317 | 11.1% | 24.5 | 1.95 |