Заамар нь Төв аймгийн 5,639 хүн амтай харьцангуй байр нь тогтвортой хөдөөгийн сум. Машин, газар, бизнесийн 5 үзүүлэлтийг нэгтгэсэн хөгжлийн индексээр 2021–2026 онд 339 сум, дүүргээс 64-р байранд орж байна (2006–2010 онд харьцангуй индекс 74, одоо 80). Хүн ам нь 2014–2025 онд 4.3%-иар өссөн.
Хөгжлийн дараалал: машины урсгал (2010) → шинэ/тансаг машин (2010) → газрын зах зээл (2017) → шинэ бизнес (2018) → худалдаа, үйлдвэрийн газар (2020). Харьцангуй байраа хамгийн их ахиулсан он 2009, хамгийн их саарсан он 2014.
2006 оноос хойш энэ суманд 3,044 машин орж ирж бүртгэгдсэн нь 1000 хүнд 540 буюу улсын хөдөөгийн медиантай ойролцоо. Тэдгээрийн 21.4% нь шинэ (улсын хөдөөгийн медиан 16%), суудлын машины 2.1% нь тансаг/премиум ангиллын. Хамгийн олон машин орж ирсэн он: 2011.
Одоо хүчинтэй 2,236 газрын эрхийн 195 нь худалдаа, шилжүүлгээр эзэмшигч солигдсон тохиолдол. Энд газар авсан иргэдийн 31.3% нь өөр аймгаас гаралтай (медиан 6.7%).
Регистрийн угтвараараа энэ сумаас гаралтай 1,771 газар эзэмшигч иргэний 72% нь төрсөн аймагтаа, 22.7% нь Улаанбаатарт (хөдөөгийн медиан 20.6%), 7.1% нь өөр аймагт газартай.
Бүртгэлийн хаягаараа 230 бизнес энд бүртгэлтэй. Тэдгээрийн дундаж чадавхийн оноо 36.3 (хөдөөгийн медиан 52.5), 4% нь улсын хэмжээнд чадавхаараа шилдэг 10%-д багтана.
2025 оны эцэст энэ сумын банкны салбаруудад иргэдийн зээлийн үлдэгдэл 19.4 тэрбум ₮, хадгаламж 22 тэрбум ₮ байв. Нэг хүнд зээл 3.4 сая ₮ (хөдөөгийн медиан 3.8), хадгаламж 3.9 сая ₮ (медиан 1.8). Хадгаламж нь зээлээсээ 1.1 дахин их — хөдөөгийн сумдын дунд ховор тохиолдол (медиан сум хадгаламжаасаа 2.1 дахин их зээлтэй). 2019 оноос хойш зээл 1.8 дахин, хадгаламж 2.4 дахин өссөн (нэрлэсэн). Чанаргүй зээлийн хувь 0.8% (хөдөөгийн медиан 1.0%). Зээлдэгчдийн 53% нь эмэгтэй.
Энэ суманд бүртгэлтэй орон сууц, хувийн сууцыг талбайгаар нь үнэлэхэд нэг хүнд 5.9 сая төгрөгийн орон сууцны хөрөнгө ногдож байна (хөдөө орон нутгийн дундаж 22.1, улсын 46.2 сая). Төв аймгийн 27 сумаас 22-р, хөдөөгийн 330 сумаас 195-р байранд. Бүртгэлд 21 орон сууц, 209 хувийн сууц, 1,412 гэр бүлийн газар байна. Үл хөдлөхийн 1.3% нь одоо барьцаатай, 7% нь хэзээ нэгэн цагт барьцаалагдаж байжээ (улсын дундаж 11%, 35%).
2024 оны сумын Хурлын сонгуульд МАН 46.7%, АН 53.3% санал авч, 25 суудлын 9-ийг МАН, 16-ийг АН авсан. 4 тойрогт 50 нэр дэвшигч өрсөлдсөн (суудал тутамд 2). Сонгогдсон төлөөлөгчдийн 36% нь эмэгтэй (хөдөөгийн медиан 29%). Хамгийн ойр тойрогт сүүлийн суудлыг ердөө 5 саналын зөрүүгээр шийдсэн.
2016–2024 оны зургаан сонгуульд энэ сум Төв аймгийн бусад сумдаас МАН-ыг бага дэмжих хандлагатай байв. Гэвч сумдын хувьд нэг сонгуулиас нөгөөд дэмжлэг их хэлбэлздэг тул энэ нь тогтсон «уламжлал» биш. 2021 оны Ерөнхийлөгчийн сонгуульд У.Хүрэлсүх 76.7%, Д.Энхбат 11.7%, С.Эрдэнэ 6.8% санал авсан.
Энэ суманд иргэдийн газрын эрхийн 42.6% нь эмэгтэйчүүдийн нэр дээр байна (хөдөөгийн медиан 25.5%-иас өндөр); малчны өвөлжөө, хаваржааны газарт 22.8%. Хувь хүний машины 9.9% нь эмэгтэйчүүдийнх (хөдөөгийн медиантай ойролцоо). Банкны зээлдэгчдийн 53% эмэгтэй боловч зээлийн үлдэгдлийн ердөө 46.5%-ийг эзэмшдэг. 2024 онд сумын Хуралд сонгогдсон төлөөлөгчдийн 36% нь эмэгтэй. Эмэгтэйчүүдийн оролцооны индексээр (газар, машин, зээлдэгч, захирал, төлөөлөгч) хөдөөгийн 330 сумаас 44-р байранд.
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Заамар | 64 | 5,639 | 540 | 21.4% | 39.0 | 0.88 |
| Баяннуур · Булган | 143 | 1,850 | 351 | 21.4% | 18.9 | 5.53 |
| Бүрэгхангай · Булган | 147 | 2,946 | 511 | 17.7% | 40.7 | 2.54 |
| Лүн | 151 | 2,462 | 388 | 15.6% | 15.8 | 2.91 |
| Цээл | 152 | 2,535 | 460 | 16.9% | 22.5 | 2.31 |
| Угтаалцайдам | 152 | 2,386 | 489 | 23.5% | 20.1 | 4.46 |
| Дашинчилэн · Булган | 196 | 2,860 | 388 | 11.5% | 15.4 | 2.83 |
| Орхонтуул · Сэлэнгэ | 217 | 3,559 | 431 | 14.8% | 15.2 | 2.89 |
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Сэргэлэн | 3 | 2,018 | 594 | 17.6% | 23.3 | 2.79 |
| Аргалант | 10 | 1,564 | 430 | 18.6% | 31.3 | 2.69 |
| Эрдэнэ | 17 | 3,649 | 443 | 16.8% | 18.6 | 4.51 |
| Зуунмод | 23 | 17,644 | 441 | 10.4% | 40.8 | 2.41 |
| Жаргалант | 61 | 6,491 | 454 | 16.8% | 22.3 | 3.63 |
| Заамар | 64 | 5,639 | 540 | 21.4% | 39.0 | 0.88 |
| Баянчандмань | 66 | 4,146 | 374 | 17.7% | 20.5 | 2.51 |
| Алтанбулаг | 71 | 2,983 | 471 | 11.2% | 11.4 | 2.72 |
| Баян | 72 | 2,253 | 346 | 15.4% | 14.2 | 2.60 |
| Баянцогт | 73 | 1,721 | 402 | 11.6% | 20.3 | 2.04 |
| Борнуур | 78 | 4,643 | 426 | 14.9% | 19.6 | 3.62 |
| Батсүмбэр | 80 | 7,320 | 403 | 11.8% | 13.8 | 3.45 |
| Архуст | 121 | 1,284 | 500 | 24.5% | 16.4 | 3.54 |
| Баяндэлгэр | 123 | 1,647 | 503 | 17.5% | 10.9 | 3.04 |
| Эрдэнэсант | 125 | 4,186 | 385 | 15.9% | 11.9 | 2.27 |
| Баянцагаан | 143 | 1,845 | 517 | 11.5% | 13.0 | 2.06 |
| Лүн | 151 | 2,462 | 388 | 15.6% | 15.8 | 2.91 |
| Цээл | 152 | 2,535 | 460 | 16.9% | 22.5 | 2.31 |
| Угтаалцайдам | 152 | 2,386 | 489 | 23.5% | 20.1 | 4.46 |
| Сүмбэр | 159 | 1,685 | 360 | 15.5% | 20.2 | 3.22 |
| Мөнгөнморьт | 170 | 2,100 | 470 | 18.6% | 16.2 | 4.90 |
| Баянхангай | 172 | 1,407 | 344 | 20.2% | 7.8 | 2.98 |
| Баян-Өнжүүл | 257 | 2,037 | 480 | 15.5% | 14.7 | 2.61 |
| Баянжаргалан | 274 | 2,663 | 304 | 24.8% | 6.4 | 1.69 |
| Бүрэн | 282 | 2,902 | 338 | 6.8% | 8.3 | 1.75 |
| Өндөрширээт | 318 | 1,974 | 390 | 16.1% | 7.6 | 3.10 |
| Дэлгэрхаан | 329 | 1,764 | 306 | 16.1% | 7.4 | 3.64 |