Сайхан нь Сэлэнгэ аймгийн 8,869 хүн амтай нийслэлийн дагуул сум. Машин, газар, бизнесийн 5 үзүүлэлтийг нэгтгэсэн хөгжлийн индексээр 2021–2026 онд 339 сум, дүүргээс 42-р байранд орж байна (2006–2010 онд харьцангуй индекс 73, одоо 85). Хүн ам нь 2014–2025 онд 3.4%-иар цөөрсөн.
Хөгжлийн дараалал: машины урсгал (2011) → шинэ/тансаг машин (2011) → газрын зах зээл (2018) → худалдаа, үйлдвэрийн газар (2022). Харьцангуй байраа хамгийн их ахиулсан он 2017, хамгийн их саарсан он 2010.
2006 оноос хойш энэ суманд 2,870 машин орж ирж бүртгэгдсэн нь 1000 хүнд 324 буюу улсын хөдөөгийн медиантай ойролцоо. Тэдгээрийн 13.3% нь шинэ (улсын хөдөөгийн медиан 16%), суудлын машины 1.9% нь тансаг/премиум ангиллын. Хамгийн олон машин орж ирсэн он: 2011.
Одоо хүчинтэй 7,536 газрын эрхийн 2,592 нь худалдаа, шилжүүлгээр эзэмшигч солигдсон тохиолдол. Энд газар авсан иргэдийн 79% нь өөр аймгаас гаралтай (медиан 6.7%).
Регистрийн угтвараараа энэ сумаас гаралтай 1,558 газар эзэмшигч иргэний 65.3% нь төрсөн аймагтаа, 15.5% нь Улаанбаатарт (хөдөөгийн медиан 20.6%), 21.4% нь өөр аймагт газартай.
Бүртгэлийн хаягаараа 255 бизнес энд бүртгэлтэй. Тэдгээрийн дундаж чадавхийн оноо 62.8 (хөдөөгийн медиан 52.5), 20% нь улсын хэмжээнд чадавхаараа шилдэг 10%-д багтана.
2025 оны эцэст энэ сумын банкны салбаруудад иргэдийн зээлийн үлдэгдэл 57 тэрбум ₮, хадгаламж 22.7 тэрбум ₮ байв. Нэг хүнд зээл 6.4 сая ₮ (хөдөөгийн медиан 3.8), хадгаламж 2.6 сая ₮ (медиан 1.8). Зээл нь хадгаламжаасаа 2.5 дахин их (хөдөөгийн медиан 2.1). 2019 оноос хойш зээл 2.4 дахин, хадгаламж 2.1 дахин өссөн (нэрлэсэн). Чанаргүй зээлийн хувь 2.2% (хөдөөгийн медиан 1.0%). Зээлдэгчдийн 60% нь эмэгтэй.
Энэ суманд бүртгэлтэй орон сууц, хувийн сууцыг талбайгаар нь үнэлэхэд нэг хүнд 25.7 сая төгрөгийн орон сууцны хөрөнгө ногдож байна (хөдөө орон нутгийн дундаж 22.1, улсын 46.2 сая). Сэлэнгэ аймгийн 17 сумаас 5-р, хөдөөгийн 330 сумаас 35-р байранд. Бүртгэлд 1,363 орон сууц, 591 хувийн сууц, 5,515 гэр бүлийн газар байна. Үл хөдлөхийн 8.3% нь одоо барьцаатай, 23% нь хэзээ нэгэн цагт барьцаалагдаж байжээ (улсын дундаж 11%, 35%).
2024 оны сумын Хурлын сонгуульд МАН 49.8%, АН 50.2% санал авч, 29 суудлын 10-ийг МАН, 19-ийг АН авсан. 4 тойрогт 55 нэр дэвшигч өрсөлдсөн (суудал тутамд 1.9). Сонгогдсон төлөөлөгчдийн 38% нь эмэгтэй (хөдөөгийн медиан 29%). Нэг тойрогт сүүлийн суудлыг саналын тэнцээ эсвэл дахин санал хураалтаар шийдсэн.
2016–2024 оны зургаан сонгуульд энэ сум Сэлэнгэ аймгийн бусад сумдаас МАН-ыг бага дэмжих хандлагатай байв. Гэвч сумдын хувьд нэг сонгуулиас нөгөөд дэмжлэг их хэлбэлздэг тул энэ нь тогтсон «уламжлал» биш. 2021 оны Ерөнхийлөгчийн сонгуульд У.Хүрэлсүх 67.5%, Д.Энхбат 16.6%, С.Эрдэнэ 8.7% санал авсан.
Энэ суманд иргэдийн газрын эрхийн 46.5% нь эмэгтэйчүүдийн нэр дээр байна (хөдөөгийн медиан 25.5%-иас өндөр); малчны өвөлжөө, хаваржааны газарт 22.5%. Хувь хүний машины 11.1% нь эмэгтэйчүүдийнх (хөдөөгийн медиан 7.8%-иас өндөр). Банкны зээлдэгчдийн 59.6% эмэгтэй боловч зээлийн үлдэгдлийн ердөө 49.1%-ийг эзэмшдэг. 2024 онд сумын Хуралд сонгогдсон төлөөлөгчдийн 38% нь эмэгтэй. Эмэгтэйчүүдийн оролцооны индексээр (газар, машин, зээлдэгч, захирал, төлөөлөгч) хөдөөгийн 330 сумаас 26-р байранд.
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Хонгор · Дархан-Уул | 14 | 5,507 | 475 | 9.1% | 30.5 | 1.63 |
| Дархан · Дархан-Уул | 26 | 89,421 | 485 | 6.6% | 36.3 | 1.42 |
| Сайхан | 42 | 8,869 | 324 | 13.3% | 24.5 | 2.51 |
| Орхон | 49 | 2,181 | 562 | 19.4% | 18.8 | 2.09 |
| Баянгол | 58 | 5,446 | 430 | 14.7% | 31.8 | 1.16 |
| Орхон · Дархан-Уул | 61 | 3,065 | 465 | 10.1% | 25.8 | 3.74 |
| Хушаат | 96 | 1,989 | 369 | 13.1% | 21.1 | 2.55 |
| Сант | 99 | 2,028 | 449 | 16.9% | 14.3 | 2.39 |
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Алтанбулаг | 19 | 4,344 | 562 | 5.6% | 32.0 | 2.03 |
| Хүдэр | 24 | 2,876 | 460 | 8.7% | 61.2 | 3.60 |
| Сүхбаатар | 25 | 21,058 | 476 | 7.4% | 37.1 | 2.76 |
| Сайхан | 42 | 8,869 | 324 | 13.3% | 24.5 | 2.51 |
| Орхон | 49 | 2,181 | 562 | 19.4% | 18.8 | 2.09 |
| Ерөө | 49 | 6,872 | 472 | 21.2% | 53.7 | 2.18 |
| Мандал | 56 | 26,064 | 382 | 11.6% | 22.9 | 2.91 |
| Шаамар | 58 | 3,766 | 386 | 9.0% | 23.9 | 3.69 |
| Баянгол | 58 | 5,446 | 430 | 14.7% | 31.8 | 1.16 |
| Түшиг | 77 | 1,842 | 356 | 8.8% | 24.4 | 3.02 |
| Зүүнбүрэн | 93 | 2,794 | 419 | 13.4% | 21.1 | 1.22 |
| Хушаат | 96 | 1,989 | 369 | 13.1% | 21.1 | 2.55 |
| Сант | 99 | 2,028 | 449 | 16.9% | 14.3 | 2.39 |
| Цагаан нуур | 116 | 5,165 | 403 | 15.3% | 16.7 | 1.69 |
| Жавхлант | 128 | 1,971 | 397 | 11.7% | 22.8 | 3.33 |
| Баруунбүрэн | 163 | 3,007 | 451 | 13.2% | 14.3 | 2.38 |
| Орхонтуул | 217 | 3,559 | 431 | 14.8% | 15.2 | 2.89 |