Баян-Агт нь Булган аймгийн 3,259 хүн амтай бусдаасаа харьцангуй хоцорч буй хөдөөгийн сум. Машин, газар, бизнесийн 5 үзүүлэлтийг нэгтгэсэн хөгжлийн индексээр 2021–2026 онд 339 сум, дүүргээс 271-р байранд орж байна (2006–2010 онд харьцангуй индекс 44, одоо 27). Хүн ам нь 2014–2025 онд 5.2%-иар өссөн.
Хөгжлийн дараалал: шинэ бизнес (2007) → машины урсгал (2011) → шинэ/тансаг машин (2011) → газрын зах зээл (2017) → худалдаа, үйлдвэрийн газар (2023). Харьцангуй байраа хамгийн их ахиулсан он 2011, хамгийн их саарсан он 2015.
2006 оноос хойш энэ суманд 1,251 машин орж ирж бүртгэгдсэн нь 1000 хүнд 384 буюу улсын хөдөөгийн медиантай ойролцоо. Тэдгээрийн 18.3% нь шинэ (улсын хөдөөгийн медиан 16%), суудлын машины 2.7% нь тансаг/премиум ангиллын. Хамгийн олон машин орж ирсэн он: 2013.
Одоо хүчинтэй 1,225 газрын эрхийн 103 нь худалдаа, шилжүүлгээр эзэмшигч солигдсон тохиолдол. Энд газар авсан иргэдийн 11.4% нь өөр аймгаас гаралтай (медиан 6.7%).
Регистрийн угтвараараа энэ сумаас гаралтай 1,192 газар эзэмшигч иргэний 76.7% нь төрсөн аймагтаа, 9.6% нь Улаанбаатарт (хөдөөгийн медиан 20.6%), 14.8% нь өөр аймагт газартай.
Бүртгэлийн хаягаараа 44 бизнес энд бүртгэлтэй. Тэдгээрийн дундаж чадавхийн оноо 38.2 (хөдөөгийн медиан 52.5), 2% нь улсын хэмжээнд чадавхаараа шилдэг 10%-д багтана.
2025 оны эцэст энэ сумын банкны салбаруудад иргэдийн зээлийн үлдэгдэл 15 тэрбум ₮, хадгаламж 4.2 тэрбум ₮ байв. Нэг хүнд зээл 4.6 сая ₮ (хөдөөгийн медиан 3.8), хадгаламж 1.3 сая ₮ (медиан 1.8). Зээл нь хадгаламжаасаа 3.5 дахин их (хөдөөгийн медиан 2.1). 2019 оноос хойш зээл 2.8 дахин, хадгаламж 1.6 дахин өссөн (нэрлэсэн). Чанаргүй зээлийн хувь 0.7% (хөдөөгийн медиан 1.0%). Зээлдэгчдийн 36% нь эмэгтэй.
Энэ суманд бүртгэлтэй орон сууц, хувийн сууцыг талбайгаар нь үнэлэхэд нэг хүнд 6.4 сая төгрөгийн орон сууцны хөрөнгө ногдож байна (хөдөө орон нутгийн дундаж 22.1, улсын 46.2 сая). Булган аймгийн 16 сумаас 14-р, хөдөөгийн 330 сумаас 179-р байранд. Бүртгэлд 6 орон сууц, 160 хувийн сууц, 276 гэр бүлийн газар байна. Үл хөдлөхийн 5.6% нь одоо барьцаатай, 13% нь хэзээ нэгэн цагт барьцаалагдаж байжээ (улсын дундаж 11%, 35%).
2024 оны сумын Хурлын сонгуульд МАН 2.6%, АН 33.4% санал авч, 21 суудлын 1-ийг МАН, 4-ийг АН, бусад нам/бие даагч 16 авсан. 6 тойрогт 52 нэр дэвшигч өрсөлдсөн (суудал тутамд 2.5). Сонгогдсон төлөөлөгчдийн 29% нь эмэгтэй (хөдөөгийн медиан 29%). Нэг тойрогт сүүлийн суудлыг саналын тэнцээ эсвэл дахин санал хураалтаар шийдсэн.
2016–2024 оны зургаан сонгуульд энэ сум Булган аймгийн бусад сумдаас МАН-ыг бага дэмжих хандлагатай байв. Гэвч сумдын хувьд нэг сонгуулиас нөгөөд дэмжлэг их хэлбэлздэг тул энэ нь тогтсон «уламжлал» биш. 2021 оны Ерөнхийлөгчийн сонгуульд У.Хүрэлсүх 79.6%, Д.Энхбат 10.6%, С.Эрдэнэ 3.4% санал авсан.
Энэ суманд иргэдийн газрын эрхийн 19.2% нь эмэгтэйчүүдийн нэр дээр байна (хөдөөгийн медиан 25.5%-иас бага); малчны өвөлжөө, хаваржааны газарт 3.6%. Хувь хүний машины 6.2% нь эмэгтэйчүүдийнх (хөдөөгийн медиантай ойролцоо). Банкны зээлдэгчдийн 35.8% эмэгтэй боловч зээлийн үлдэгдлийн ердөө 24.3%-ийг эзэмшдэг. 2024 онд сумын Хуралд сонгогдсон төлөөлөгчдийн 29% нь эмэгтэй. Эмэгтэйчүүдийн оролцооны индексээр (газар, машин, зээлдэгч, захирал, төлөөлөгч) хөдөөгийн 330 сумаас 252-р байранд.
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Хутаг-Өндөр | 64 | 4,842 | 507 | 17.0% | 26.2 | 2.41 |
| Их-Уул · Хөвсгөл | 190 | 4,131 | 379 | 8.5% | 10.9 | 1.67 |
| Хайрхан · Архангай | 208 | 3,494 | 317 | 3.6% | 9.2 | 1.18 |
| Тариалан · Хөвсгөл | 211 | 6,236 | 350 | 9.7% | 14.0 | 2.64 |
| Рашаант · Хөвсгөл | 224 | 3,670 | 364 | 7.3% | 10.1 | 1.73 |
| Цэцэрлэг · Архангай | 253 | 3,627 | 305 | 5.1% | 8.5 | 1.73 |
| Баян-Агт | 271 | 3,259 | 384 | 18.3% | 12.0 | 3.54 |
| Сайхан | 274 | 3,271 | 442 | 6.9% | 9.2 | 2.33 |
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Булган | 26 | 12,236 | 429 | 16.5% | 38.3 | 2.65 |
| Орхон | 29 | 3,164 | 589 | 24.4% | 16.4 | 5.02 |
| Бугат | 36 | 2,176 | 541 | 26.1% | 23.0 | 2.67 |
| Сэлэнгэ | 61 | 3,184 | 424 | 15.3% | 28.0 | 4.02 |
| Хутаг-Өндөр | 64 | 4,842 | 507 | 17.0% | 26.2 | 2.41 |
| Хангал | 75 | 4,398 | 398 | 19.2% | 16.8 | 2.44 |
| Рашаант | 84 | 2,993 | 379 | 10.9% | 21.0 | 2.62 |
| Могод | 99 | 2,536 | 472 | 9.2% | 11.8 | 1.42 |
| Хишиг-Өндөр | 118 | 2,791 | 461 | 16.8% | 19.7 | 1.98 |
| Тэшиг | 132 | 3,473 | 404 | 20.8% | 15.5 | 4.08 |
| Баяннуур | 143 | 1,850 | 351 | 21.4% | 18.9 | 5.53 |
| Бүрэгхангай | 147 | 2,946 | 511 | 17.7% | 40.7 | 2.54 |
| Дашинчилэн | 196 | 2,860 | 388 | 11.5% | 15.4 | 2.83 |
| Гурванбулаг | 221 | 3,131 | 415 | 15.1% | 9.3 | 1.72 |
| Баян-Агт | 271 | 3,259 | 384 | 18.3% | 12.0 | 3.54 |
| Сайхан | 274 | 3,271 | 442 | 6.9% | 9.2 | 2.33 |