Батширээт нь Хэнтий аймгийн 2,336 хүн амтай бусдаасаа харьцангуй хоцорч буй хөдөөгийн сум. Машин, газар, бизнесийн 5 үзүүлэлтийг нэгтгэсэн хөгжлийн индексээр 2021–2026 онд 339 сум, дүүргээс 102-р байранд орж байна (2006–2010 онд харьцангуй индекс 85, одоо 65). Хүн ам нь 2014–2025 онд 8.7%-иар өссөн.
Хөгжлийн дараалал: машины урсгал (2011) → газрын зах зээл (2018) → шинэ бизнес (2022). Харьцангуй байраа хамгийн их ахиулсан он 2022, хамгийн их саарсан он 2013.
2006 оноос хойш энэ суманд 869 машин орж ирж бүртгэгдсэн нь 1000 хүнд 372 буюу улсын хөдөөгийн медиантай ойролцоо. Тэдгээрийн 10.7% нь шинэ (улсын хөдөөгийн медиан 16%), суудлын машины 4.5% нь тансаг/премиум ангиллын. Хамгийн олон машин орж ирсэн он: 2011.
Одоо хүчинтэй 1,546 газрын эрхийн 177 нь худалдаа, шилжүүлгээр эзэмшигч солигдсон тохиолдол. Энд газар авсан иргэдийн 13.2% нь өөр аймгаас гаралтай (медиан 6.7%).
Регистрийн угтвараараа энэ сумаас гаралтай 1,804 газар эзэмшигч иргэний 68.1% нь төрсөн аймагтаа, 28.2% нь Улаанбаатарт (хөдөөгийн медиан 20.6%), 5.5% нь өөр аймагт газартай.
Бүртгэлийн хаягаараа 57 бизнес энд бүртгэлтэй. Тэдгээрийн дундаж чадавхийн оноо 76.9 (хөдөөгийн медиан 52.5), 21% нь улсын хэмжээнд чадавхаараа шилдэг 10%-д багтана.
2025 оны эцэст энэ сумын банкны салбаруудад иргэдийн зээлийн үлдэгдэл 8.1 тэрбум ₮, хадгаламж 5.9 тэрбум ₮ байв. Нэг хүнд зээл 3.5 сая ₮ (хөдөөгийн медиан 3.8), хадгаламж 2.5 сая ₮ (медиан 1.8). Зээл нь хадгаламжаасаа 1.4 дахин их (хөдөөгийн медиан 2.1). 2019 оноос хойш зээл 2.8 дахин, хадгаламж 2.2 дахин өссөн (нэрлэсэн). Чанаргүй зээлийн хувь 0.4% (хөдөөгийн медиан 1.0%). Зээлдэгчдийн 53% нь эмэгтэй.
2022, 2023, 2024 онд энэ суманд бүртгэгдсэн зээлдэгчийн тоо хүн амын 80%-иас давсан. Өөр газрын зээлдэгч энэ сумын салбарт бүртгэгдсэн байж болзошгүй тул тоог болгоомжтой хэрэглэнэ үү.
Энэ суманд бүртгэлтэй орон сууц, хувийн сууцыг талбайгаар нь үнэлэхэд нэг хүнд 10.4 сая төгрөгийн орон сууцны хөрөнгө ногдож байна (хөдөө орон нутгийн дундаж 22.1, улсын 46.2 сая). Хэнтий аймгийн 18 сумаас 5-р, хөдөөгийн 330 сумаас 97-р байранд. Бүртгэлд 4 орон сууц, 102 хувийн сууц, 683 гэр бүлийн газар байна. Үл хөдлөхийн 1.4% нь одоо барьцаатай, 6% нь хэзээ нэгэн цагт барьцаалагдаж байжээ (улсын дундаж 11%, 35%).
2024 оны сумын Хурлын сонгуульд МАН 38.9%, АН 57% санал авч, 21 суудлын 3-ийг МАН, 18-ийг АН авсан. 4 тойрогт 47 нэр дэвшигч өрсөлдсөн (суудал тутамд 2.2). Сонгогдсон төлөөлөгчдийн 48% нь эмэгтэй (хөдөөгийн медиан 29%). Хамгийн ойр тойрогт сүүлийн суудлыг ердөө 1 саналын зөрүүгээр шийдсэн.
2016–2024 оны зургаан сонгуульд энэ сум Хэнтий аймгийн бусад сумдаас МАН-ыг бага дэмжих хандлагатай байв. Гэвч сумдын хувьд нэг сонгуулиас нөгөөд дэмжлэг их хэлбэлздэг тул энэ нь тогтсон «уламжлал» биш. 2021 оны Ерөнхийлөгчийн сонгуульд У.Хүрэлсүх 79.4%, Д.Энхбат 9.4%, С.Эрдэнэ 8.7% санал авсан.
Энэ суманд иргэдийн газрын эрхийн 42.4% нь эмэгтэйчүүдийн нэр дээр байна (хөдөөгийн медиан 25.5%-иас өндөр); малчны өвөлжөө, хаваржааны газарт 12.5%. Хувь хүний машины 11.1% нь эмэгтэйчүүдийнх (хөдөөгийн медиан 7.8%-иас өндөр). Банкны зээлдэгчдийн 53.2% эмэгтэй бөгөөд зээлийн үлдэгдлийн 52.6%-ийг эзэмшдэг. 2024 онд сумын Хуралд сонгогдсон төлөөлөгчдийн 48% нь эмэгтэй. Эмэгтэйчүүдийн оролцооны индексээр (газар, машин, зээлдэгч, захирал, төлөөлөгч) хөдөөгийн 330 сумаас 13-р байранд.
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Батширээт | 102 | 2,336 | 372 | 10.7% | 23.5 | 1.38 |
| Биндэр | 138 | 4,136 | 366 | 14.7% | 16.0 | 1.59 |
| Өмнөдэлгэр | 163 | 5,717 | 391 | 8.5% | 12.4 | 1.97 |
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Хэрлэн | 37 | 24,762 | 398 | 12.2% | 33.3 | 2.09 |
| Бор-Өндөр | 46 | 9,022 | 295 | 20.6% | 19.5 | 2.61 |
| Дадал | 70 | 3,037 | 317 | 8.4% | 20.4 | 2.29 |
| Батноров | 91 | 5,766 | 380 | 10.6% | 26.9 | 2.00 |
| Батширээт | 102 | 2,336 | 372 | 10.7% | 23.5 | 1.38 |
| Цэнхэрмандал | 106 | 1,979 | 421 | 9.4% | 26.3 | 2.51 |
| Мөрөн | 110 | 1,771 | 469 | 12.3% | 39.5 | 8.36 |
| Дархан | 124 | 2,108 | 409 | 11.5% | 28.5 | 2.09 |
| Биндэр | 138 | 4,136 | 366 | 14.7% | 16.0 | 1.59 |
| Дэлгэрхаан | 146 | 2,364 | 384 | 6.7% | 13.5 | 3.17 |
| Норовлин | 149 | 2,947 | 443 | 9.5% | 22.7 | 1.32 |
| Өмнөдэлгэр | 163 | 5,717 | 391 | 8.5% | 12.4 | 1.97 |
| Баянхутаг | 171 | 2,330 | 502 | 14.2% | 14.2 | 3.40 |
| Жаргалтхаан | 176 | 2,193 | 424 | 14.4% | 10.9 | 1.40 |
| Баян-Адарга | 186 | 2,534 | 415 | 6.8% | 26.4 | 2.33 |
| Баян-Овоо | 216 | 1,926 | 384 | 10.3% | 13.0 | 3.40 |
| Баянмөнх | 288 | 1,685 | 335 | 5.9% | 14.8 | 3.61 |
| Галшар | 298 | 2,179 | 400 | 7.2% | 10.1 | 3.98 |