Цагаан-Овоо нь Дорнод аймгийн 3,987 хүн амтай харьцангуй байр нь тогтвортой хөдөөгийн сум. Машин, газар, бизнесийн 5 үзүүлэлтийг нэгтгэсэн хөгжлийн индексээр 2021–2026 онд 339 сум, дүүргээс 162-р байранд орж байна (2006–2010 онд харьцангуй индекс 43, одоо 49). Хүн ам нь 2014–2025 онд 14.1%-иар өссөн.
Хөгжлийн дараалал: шинэ/тансаг машин (2010) → газрын зах зээл (2018) → шинэ бизнес (2019). Харьцангуй байраа хамгийн их ахиулсан он 2007, хамгийн их саарсан он 2023.
2006 оноос хойш энэ суманд 1,556 машин орж ирж бүртгэгдсэн нь 1000 хүнд 390 буюу улсын хөдөөгийн медиантай ойролцоо. Тэдгээрийн 14.8% нь шинэ (улсын хөдөөгийн медиан 16%), суудлын машины 2.2% нь тансаг/премиум ангиллын. Хамгийн олон машин орж ирсэн он: 2018.
Одоо хүчинтэй 2,380 газрын эрхийн 157 нь худалдаа, шилжүүлгээр эзэмшигч солигдсон тохиолдол. Энд газар авсан иргэдийн 4.5% нь өөр аймгаас гаралтай (медиан 6.7%).
Регистрийн угтвараараа энэ сумаас гаралтай 2,495 газар эзэмшигч иргэний 89.3% нь төрсөн аймагтаа, 8.8% нь Улаанбаатарт (хөдөөгийн медиан 20.6%), 2.3% нь өөр аймагт газартай.
Бүртгэлийн хаягаараа 57 бизнес энд бүртгэлтэй. Тэдгээрийн дундаж чадавхийн оноо 63.5 (хөдөөгийн медиан 52.5), 16% нь улсын хэмжээнд чадавхаараа шилдэг 10%-д багтана.
2025 оны эцэст энэ сумын банкны салбаруудад иргэдийн зээлийн үлдэгдэл 13.2 тэрбум ₮, хадгаламж 5.2 тэрбум ₮ байв. Нэг хүнд зээл 3.3 сая ₮ (хөдөөгийн медиан 3.8), хадгаламж 1.3 сая ₮ (медиан 1.8). Зээл нь хадгаламжаасаа 2.5 дахин их (хөдөөгийн медиан 2.1). 2019 оноос хойш зээл 2.1 дахин, хадгаламж 2.3 дахин өссөн (нэрлэсэн). Чанаргүй зээлийн хувь 2.2% (хөдөөгийн медиан 1.0%). Зээлдэгчдийн 46% нь эмэгтэй.
Энэ суманд бүртгэлтэй орон сууц, хувийн сууцыг талбайгаар нь үнэлэхэд нэг хүнд 6.6 сая төгрөгийн орон сууцны хөрөнгө ногдож байна (хөдөө орон нутгийн дундаж 22.1, улсын 46.2 сая). Дорнод аймгийн 14 сумаас 6-р, хөдөөгийн 330 сумаас 173-р байранд. Бүртгэлд 1 орон сууц, 165 хувийн сууц, 777 гэр бүлийн газар байна. Үл хөдлөхийн 4.1% нь одоо барьцаатай, 16% нь хэзээ нэгэн цагт барьцаалагдаж байжээ (улсын дундаж 11%, 35%).
2024 оны сумын Хурлын сонгуульд МАН 49%, АН 36.3% санал авч, 21 суудлын 14-ийг МАН, 6-ийг АН, бусад нам/бие даагч 1 авсан. 6 тойрогт 54 нэр дэвшигч өрсөлдсөн (суудал тутамд 2.6). Сонгогдсон төлөөлөгчдийн 33% нь эмэгтэй (хөдөөгийн медиан 29%). Хамгийн ойр тойрогт сүүлийн суудлыг ердөө 3 саналын зөрүүгээр шийдсэн.
2016–2024 оны зургаан сонгуульд энэ сумын МАН-ын санал Дорнод аймгийн бусад сумдын түвшинтэй ойролцоо байсан. Гэвч сумдын хувьд нэг сонгуулиас нөгөөд дэмжлэг их хэлбэлздэг тул энэ нь тогтсон «уламжлал» биш. 2021 оны Ерөнхийлөгчийн сонгуульд У.Хүрэлсүх 76.7%, Д.Энхбат 11.2%, С.Эрдэнэ 4.1% санал авсан.
Энэ суманд иргэдийн газрын эрхийн 33.6% нь эмэгтэйчүүдийн нэр дээр байна (хөдөөгийн медиан 25.5%-иас өндөр); малчны өвөлжөө, хаваржааны газарт 10.6%. Хувь хүний машины 9.3% нь эмэгтэйчүүдийнх (хөдөөгийн медиантай ойролцоо). Банкны зээлдэгчдийн 46.1% эмэгтэй боловч зээлийн үлдэгдлийн ердөө 29.8%-ийг эзэмшдэг. 2024 онд сумын Хуралд сонгогдсон төлөөлөгчдийн 33% нь эмэгтэй. Эмэгтэйчүүдийн оролцооны индексээр (газар, машин, зээлдэгч, захирал, төлөөлөгч) хөдөөгийн 330 сумаас 81-р байранд.
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Баянтүмэн | 46 | 3,023 | 583 | 24.4% | 15.5 | 3.51 |
| Баяндун | 142 | 3,131 | 459 | 16.2% | 19.5 | 2.40 |
| Норовлин · Хэнтий | 149 | 2,947 | 443 | 9.5% | 22.7 | 1.32 |
| Цагаан-Овоо | 162 | 3,987 | 390 | 14.8% | 12.0 | 2.53 |
| Сэргэлэн | 200 | 2,053 | 500 | 20.0% | 12.2 | 2.34 |
| Булган | 209 | 2,159 | 558 | 23.1% | 8.8 | 3.98 |
| Баян-Уул | 227 | 4,733 | 434 | 14.8% | 12.3 | 2.59 |
| Хөлөнбуйр | 234 | 1,931 | 411 | 20.9% | 10.4 | 1.89 |
| Сум | Эрэмбэ | Хүн ам | Машин/1000 | Шинэ | Бизнес/1000 | Зээл÷хадг. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Баянтүмэн | 46 | 3,023 | 583 | 24.4% | 15.5 | 3.51 |
| Хэрлэн | 46 | 46,773 | 379 | 13.8% | 32.5 | 2.22 |
| Гурванзагал | 121 | 1,488 | 509 | 17.8% | 16.8 | 2.93 |
| Матад | 140 | 3,092 | 494 | 18.6% | 12.9 | 1.53 |
| Баяндун | 142 | 3,131 | 459 | 16.2% | 19.5 | 2.40 |
| Цагаан-Овоо | 162 | 3,987 | 390 | 14.8% | 12.0 | 2.53 |
| Дашбалбар | 167 | 3,674 | 431 | 13.1% | 14.7 | 2.07 |
| Чойбалсан | 175 | 2,615 | 457 | 16.1% | 10.3 | 1.33 |
| Чулуунхороот | 185 | 1,852 | 426 | 13.8% | 15.1 | 3.41 |
| Халхгол | 198 | 3,348 | 440 | 23.1% | 20.6 | 2.36 |
| Сэргэлэн | 200 | 2,053 | 500 | 20.0% | 12.2 | 2.34 |
| Булган | 209 | 2,159 | 558 | 23.1% | 8.8 | 3.98 |
| Баян-Уул | 227 | 4,733 | 434 | 14.8% | 12.3 | 2.59 |
| Хөлөнбуйр | 234 | 1,931 | 411 | 20.9% | 10.4 | 1.89 |